joomla templates top joomla templates template joomla

Jak rozpoznać i zwalczyć kurzajki na stopach?

włącz . Opublikowano w Zdrowie dziecka

 
Kurzajki mogą pojawiać się na różnych częściach ciała, najczęściej na rękach i stopach. Na dolnych kończynach można je pomylić ze zwykłymi odciskami. Jak je rozpoznać i leczyć?
 
Każdego dnia nosząc niewygodne buty, możemy nabawić się odcisków. Na domiar złego, pożyczając od innych osób obuwie, chodząc na basen lub do sauny, nasze stopy narażone są na zarażenie brodawkami wirusowymi, które potocznie nazywane są kurzajkami.
 
Stopy najbardziej narażone
 
O ile odcisk jest rodzajem zrogowacenia lub pęcherza wypełnionego płynem surowiczym, tworzącym się wskutek wzmożonego ucisku lub tarcia na skórę, o tyle kurzajka powstaje niezależnie od noszenia niewygodnego lub nowego, sztywnego obuwia. Kurzajki na stopie, podobnie jak w każdym innym miejscu, wywoływane są poprzez działanie wirusa brodawczaka ludzkiego HPV. Stopy zaatakowane mogą być przez jeden z dwóch wirusów:
- wirus HPV1 odpowiadający za powstawanie kurzajek dużych i głębokich,
- wirus HPV2 odpowiadający za brodawki wirusowe mozaikowe, zmiany płytsze, ale obejmujące większą powierzchnię skóry.
 
Droga zakażenia wirusem HPV jest bardzo prosta. Wystarczy kontakt z naskórkiem, do którego dojść może na basenie, w łaźni, w saunie, w sklepie obuwniczym albo podczas noszenia pożyczonego obuwia, które wcześniej nosiła osoba zarażona. Zarażenie HPV nie musi od razu powodować powstania kurzajek. Wirus może bytować na skórze przez długi czas i uaktywnić się dopiero w momencie spadku odporności organizmu.
 
Jak zwalczać brodawki wirusowe?
 
Kurzajki są problemem, który może dotyczyć nawet do 10 proc. populacji. Nie są to niebezpieczne zmiany skórne, ale wysoce zaraźliwe. Warto więc je zwalczać kiedy tylko zostaną zauważone. Kurzajki na stopie mają postać twardego guzka o płaskim kształcie, występującego na podeszwie lub na dolnej powierzchni palców. Wywołują dolegliwości bólowe, zwłaszcza podczas chodzenia.
 
Występujących na stopach kurzajek łatwo można się pozbyć. Najczęściej w tym celu stosowana jest metoda krioterapii, czyli precyzyjnego zamrażania. W sklepach i aptekach są już w sprzedaży preparaty, które pozwalają na przeprowadzenie krioterapii kurzajek we własnym domu. Kurzajkę przy użyciu krioterapii można usunąć całkowicie w tydzień. Brodawka zamrażana jest w krioterapii aż do korzenia. Już po jednym zabiegu można zobaczyć różnicę. Zmiana skórna zamrażana jest w optymalnej, niskiej temperaturze, minus 50 stopni Celsjusza.
 
Wysoką skutecznością w usuwaniu brodawek wirusowych na stopach charakteryzują się płynne preparaty na bazie kwasów, które są aplikowane bezpośrednio na powierzchnię zmienioną przez wirus HPV. Jest to tzw. terapia kwasowa, z zastosowaniem kwasu trójchlorooctowego TCA lub kwasu salicylowego. Terapie kwasowe muszą być stosowane nawet dwukrotnie dłużej niż krioterapia, aby przyniosły spodziewane efekty leczenia.