joomla templates top joomla templates template joomla

Choroba wieku dziecięcego, o której wstydzimy się mówić głośno

włącz . Opublikowano w Zdrowie dziecka

 
Wszy zazwyczaj kojarzą nam się z brudem, zaniedbaniem i ogólnym brakiem higieny ciała. Niesłusznie, mogą bowiem zaatakować każde, nawet najbardziej czyste dziecko. Uważa się jednak, że wszawica jest powodem do wstydu i mało kto mówi o niej głośno.
 
Czym jest wszawica?
 
Wszawicę głowową wywołuje pasożyt należący do stawonogów. Bytuje wyłącznie na owłosionej części skóry i żywi się, wysysając ludzką krew. W miejscu ugryzienia powstaje odczyn zapalny skóry, który powoduje uczucie silnego swędzenia. Tak długo, jak żyją wszy lub na włosach obecne są ich jaja, choroba może przenosić się na inne osoby. Zakażenie wszawicą następuje bezpośrednio przez kontakt z głową chorej osoby lub pośrednio przez używanie tych samych przyrządów do włosów albo nakryć głowy – czapek czy kapeluszy. Najłatwiej zarazić się w dużych skupiskach ludzkich. Dlatego przedszkola, szkoły, internaty, akademiki, kolonie i obozy organizowane dla dzieci i młodzieży oraz zatłoczone środki komunikacji miejskiej, są miejscami gdzie najczęściej dochodzi do zakażenia. Problem wszawicy dotyczy wszystkich stref klimatycznych i populacji ludzkich, bez względu na dbałość o higienę osobistą czy status społeczny.
 
Jakie są objawy inwazji pasożytów?
 
Najbardziej charakterystycznym objawem wszawicy jest silne swędzenie. Jeżeli dziecko często drapie się po głowie, należy niezwłocznie skontrolować jego skórę oraz włosy. Obecność dojrzałych, ruchliwych osobników można bez problemu zauważyć gołym okiem. Z kolei jaja, zwane gnidami, przypominają maleńkie ziarenka ryżu silnie przytwierdzone do nasady włosów. Nie da się ich oderwać, można je usunąć, jedynie ściągając je wzdłuż włosa.
 
Jak pozbyć się wszy?
 
Jeśli po skontrolowaniu włosów i głowy dziecka stwierdzimy, że mamy do czynienia z wszawicą, jak najprędzej rozpocznijmy właściwe leczenie. Skuteczny środek na wszy u dziecka kupimy w aptece bez recepty.
 
Produkty te nałożone na skórę głowy i włosy duszą dojrzałe owady i wysuszają ich jaja. Wyczesujmy też codziennie włosy dziecka specjalnym gęstym grzebieniem. Wizyta u lekarza jest konieczna jedynie wtedy, gdy dotychczasowe metody leczenia wszawicy okazują się niewystarczające lub wystąpi na tyle silny stan zapalny skóry, że można podejrzewać zakażenie bakteryjne. Bieliznę i pościel dziecka musimy wyprać w 90 stopniach, a resztę ubrań wyprasować gorącym żelazkiem. Wszawica nie jest zaliczana do chorób zakaźnych i w razie jej rozpoznania nie istnieje obowiązek zgłaszania tego faktu, a co za tym idzie, nikt nie może zakazać zakażonemu dziecku uczęszczania na lekcje. Jednak powinniśmy przełamać wstyd i poinformować szkołę o chorobie w celu uniknięcia dalszego szerzenia się zakażenia na inne dzieci i zapobiegnięcia nawrocie wszawicy u naszego dziecka już po leczeniu.