joomla templates top joomla templates template joomla

Jak wychować aktora?

włącz . Opublikowano w Aktualności

Wielu rodziców zauważa u dzieci talent do naśladowania bądź parodiowania. Jest to sygnał, że dziecko może posiadać talent aktorski. Jeżeli takie dziecinne "granie" sprawia maluchowi przyjemność, to talent trzeba odpowiednio ukierunkować i rozwijać. Jednak ogromna część rodziców nie ma najmniejszego pojęcia jak to zrobić i jak się do tego zabrać.
 
 
Nic na siłę
 
 
Aby zacząć iść w tym kierunku, należy mieć stuprocentową pewność, że dziecku się to podoba i że to lubi. Oczywiście, kilkulatek zapytany o to wprost, nie będzie wiedział nawet o co rodzicom chodzi. Należy powoli wybadać "grunt". Jak? Poprzez zabawy. Jeżeli dziecko jest małe, wystarczy obserwować jego zabawę lalkami (podkładanie głosu itp.), można też bawić się w naśladowanie: jak się zachowuje babcia, ciocia, mama itp. Przy takich zabawach rodzice powinni być uważnymi obserwatorami, ponieważ niektóre zachowania "naśladowane" będą z dużym przejskrawieniem zachowań rodziców. Wtedy powinno się mieć to na uwadze, ponieważ może stanowić sygnał, że właśnie te zachowania dziecko odbiera najbardziej emocjonalnie.
 
Nie ma sensu inwestować od razu w profesjonalną naukę aktorstwa, ponieważ dziecko w wieku przedszkolnym uczy się najlepiej poprzez zabawę. Poważne i bardzo merytoryczne lekcje mogą malucha zniechęcić. Trzeba pamiętać o tym, aby przy jakichkolwiek zajęciach dodatkowych nie kazać maluchowi rezygnować ze zbyt wielu przyjemności. Najlepiej jest zacząć od warsztatów teatralnych. Takowe odbywają się najczęściej w teatrach dla dzieci.
 
 
Dlaczego warsztaty?
 
 
Warsztaty teatralne dla dzieci są nie tylko formą rozwoju talentu, ale również częścią edukacji teatralnej, która jest bardzo ważna dla ich całkowitego rozwoju. Warsztaty teatralne wpływają pozytywnie na odkrycie kreatywności u młodych ludzi. Dziecko uczy się kim jest, zaczyna lepiej rozumieć samego siebie, nabiera poczucia większej świadomości swojego ciała, a także staje się bardziej pewne siebie. Dobry aktor musi przede wszystkim znać, rozumieć i akceptować samego siebie, aby na scenie móc stać się kimś innym.
 
Podczas dobrych warsztatów teatralnych dzieci powinny mieć szerokie pole do działania wyobraźni, swobodę wyrażania własnych myśli, a co za tym idzie, na dobrych warsztatach nie powinno być "dobrych i złych" pomysłów. Powinno się pokazywać dziecku, że jakość pomysłu jest definiowana przez to, co wynika z jego realizacji.
 
Warsztaty uczą. I to nie tylko aktorstwa, lecz pozwalają dziecku nabyć umiejętności takich jak: zdolność do otwartego myślenia, a także do szybkich skojarzeń. Dzieci, uczęszczające często na warsztaty, lepiej i łatwiej się koncentrują na wykonywanej czynności, a nawet stają się bardziej błyskotliwe.
 
 
Czy dziecko ma talent?
 
 
To pytanie nurtuje wielu rodziców. Trzeba przede wszystkim obserwować, w jaki sposób dziecko się bawi, a jeżeli rzeczywiście posiada ono talent, to rodzice nie będą jedynymi, którzy to zauważą. Utalentowane dziecko będzie częściej angażowane w różnego rodzaju przedstawienia i występy przedszkolne, będzie także dostawało większe role niż jego rówieśnicy.
 
W zabawach domowych też będzie przejawiało większą chęć np. do zabawy w teatrzyk lalkowy, czy do gry w kalambury. Będzie również lubiło chodzić do teatru i będzie bardziej od rówieśników zainteresowane grą aktorów na scenie. Ale są też i ciemniejsze strony. Takie dziecko szybciej wychwyci drobne oszustwa oraz samo może próbować oszukiwać.
 
 
To co robić?
 
 
Najważniejsze jest dostrzeżenie u dziecka talentu i pokazanie mu, jak ten talent można rozwijać. Jeżeli rodzice umiejętnie pokierują dzieckiem to nawet jeśli maluch nigdy aktorem nie zostanie, z pewnością nauka aktorstwa dostarczy małemu człowiekowi wiele umiejętności i pozytywnych nawyków.