joomla templates top joomla templates template joomla

Jaki preparat witaminowy dla kobiet w ciąży?

włącz . Opublikowano w Ciąża

Ciąża jest szczególnym okresem w życiu kobiety, kiedy wszystko, co spożywa przyszła mama ma wpływ na zdrowie nienarodzonego dziecka. Dlatego niezmiernie ważne jest, by dostarczyć organizmowi odpowiednich witamin oraz mikroelementów, potrzebnych w czasie ciąży w podwójnej ilości: dla maluszka i mamy.
 
Jakie witaminy są potrzebne w ciąży
 
Jeszcze przed ciążą oraz w pierwszym trymestrze kobieta powinna przyjmować duże ilości kwasu foliowego i witaminy B, aby uniknąć wad układu nerwowego u płodu. W pierwszym okresie ciąży, gdy organizm dziecka dopiero się kształtuje i zachodzi szybkie różnicowanie komórek, konieczne jest także dostarczenie dużych ilości witaminy C, A oraz D. Należy też zadbać o spożywanie witamin z grupy B, korzystnie wpływających na przemianę materii. Przez cała ciążę konieczne jest dostarczanie organizmowi witaminy K, przeciwdziałającej krwotokom. Natomiast w drugim i trzecim trymestrze ciąży niezbędne są szczególnie witaminy D oraz E. Pierwsza z nich zapobiega krzywicy u dziecka i wspomaga prawidłowy rozwój kośćca, a druga zmniejsza prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu poprzez zwiększenie odporności błon płodowych.
 
Preparat czy naturalna dieta?
 
Trudno dostarczyć wszystkie potrzebne składniki w naturalnym pożywieniu, zwłaszcza, że podczas ciąży przyszła mama i jej maluszek potrzebują dużo witamin oraz składników mineralnych. Dlatego warto korzystać z gotowych preparatów, bo wtedy wiemy, że nie zapomnieliśmy o żadnym ważnym elemencie. A oprócz tego, warto stosować bogatą, zróżnicowaną dietę. Na niedobory witamin w czasie ciąży są narażone szczególnie kobiety rodzące wielokrotnie w krótkim czasie, a także mające małą masę ciała i osoby bardzo młode.
 
Doskonałym zestawem witamin dla przyszłej mamy są tabletki Orthomol Natal, które można stosować zarówno w ciąży, jak i po narodzeniu dziecka, w czasie karmienia. Produkt zawiera wszystkie potrzebne witaminy dla kobiet ciężarnych, a także kwas foliowy, kwasy omega-3 i mikroelementy takie jak: żelazo, wapń, magnez. W preparat warto zaopatrzyć się jeszcze przed planowaną ciążą, aby wcześniej uzupełnić niedobory i zapewnić maluszkowi zdrowy rozwój.
 
Należy pamiętać, że w ciąży pewne produkty są zabronione, bo mogą mieć zły wpływ na dziecko. Szczególnie należy unikać potraw zawierających duże ilości soli lub cukru, a także z dodatkiem alkoholu i niektórych ziół. Natomiast bardzo istotne jest spożywanie warzyw i owoców.
 
 Nie można stosować witamin nie przeznaczonych dla kobiet w ciąży, bo specyficzny skład preparatów dla pewnych grup wiekowych lub zawodowych może sprawić, że dostarczymy organizmowi składników niepożądanych dla dziecka. Ponadto, zwykłe preparaty mają zbyt małe ilości witamin i mikroelementów w porównaniu do zapotrzebowania u kobiet ciężarnych.