joomla templates top joomla templates template joomla

Zaczerwieniona i podrażniona skóra twarzy – co robić?

włącz . Opublikowano w Dla mamy

Jako młoda mama jesteś w większym stopniu narażona na zaburzenia funkcjonowania Twojego organizmu. Wieczny brak snu, stres i brak apetytu to tylko niektóre z problemów kobiet po porodzie. Mała ilość czasu na dbanie o siebie połączona z permanentnym zmęczeniem może prowadzić także do zaczerwienienia i podrażnienia skóry twarzy. Jak w łatwy i szybki sposób temu zaradzić?
 
Powodów pojawienia się na naszej twarzy podrażnień może być wiele; w przypadku młodych matek o wrażliwej cerze jest to najczęściej brak odpowiedniego nawilżenia, stosowanie złej jakości kosmetyków czy obecność zarazków i bakterii. Ostatnia przyczyna jest często związana z obniżoną odpornością organizmu po porodzie i w pierwszych tygodniach wychowywania dziecka, kiedy matka jest przemęczona i nie może w pełni zregenerować swoich sił. Co ciekawe, przyczyną podrażnienia skóry może być również niedobór płynów – cera jest bardzo wrażliwa na poziom wody w organizmie, dlatego dobrze jest stale dostarczać ciału odpowiedniej porcji wody. Młode matki, które zmuszone są stosować różnego rodzaju leki, także mogą mieć problemy ze skórą; połączenia niektórych substancji wywołują reakcje alergiczne.
 
Jak pielęgnować zaczerwienioną skórę?
 
Sposobów i porad dotyczących pielęgnacji podrażnionej skóry twarzy jest mnóstwo. Zaleca się przede wszystkim unikania czynników, które mogą wpłynąć na występowanie zaczerwienienia (czyli promieniowania UV, wysokiej temperatury, niektórych substancji i kosmetyków). Jeśli jednak problem pojawi się, należy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki, które pomogą zapobiec dalszemu podrażnianiu skóry. Jeśli nie mamy akurat pod ręką żadnych leków, możemy sięgnąć po domowe sposoby – pieczenie zredukują np. kostki lodu; przyłożone do twarzy niwelują ból i nieprzyjemne uczucie szczypania. Warto jednak jak najszybciej zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki, które pomogą nam nie tylko przetrwać zaistniałą sytuację, ale także skutecznie rozwiązać problem.
 
Szansa na szybką ulgę
 
Po zastosowaniu dobrze dobranych kosmetyków istnieje duże prawdopodobieństwo, że podrażnienie skóry ustąpi. Dobrze, jeśli preparat będzie zawierał związki miedzi i cynku; działają one przeciwbakteryjnie. Dobierając produkty, należy również pamiętać, że najlepsze są kosmetyki łagodzące i regenerujące, w tym różnego rodzaju dermokosmetyki, które nawilżają skórę i neutralizują podrażnienia. Warto zatem sięgnąć po specjalny krem na zaczerwienienia, np. Iwostin, który nie tylko pomoże je zneutralizować, ale też zmniejszy nadreaktywność skóry i ochroni ją przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych (np. promieniowanie UV). Dermokosmetyki są odpowiednim rozwiązaniem zwłaszcza dla osób, u których zaczerwienienie okazało się reakcją alergiczną. Można stosować je również profilaktycznie, ponieważ głęboko oczyszczają skórę oraz zwalczają bakterie.
 
Każda młoda mama, zmęczona po dniu pełnym wyzwań, powinna znaleźć dla siebie choć chwilę czasu i przeznaczyć ją na pielęgnację skóry. Dzięki nowoczesnym dermokosmetykom zajmie jej to tylko kilka minut, a pozwoli uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w przyszłości.